МИРЈАНА КАРАНОВИЋ, ДОБИТНИЦА СПЕЦИЈАЛНОГ ПРИЗНАЊА 17. LIFFE-a

На церемонији свечаног затварања 17. Лесковачког интернационалног фестивала филмске режије, глумици и редитељки Мирјани Карановић је уручено Специјално признање за афирмацију регионалне филмске уметности у свету. Награду јој је уручио Уметнички савет LIFFE-a.

Мирољуб Вучковић, члан Уметничког савета: „Вечерас имамо посебно задовољство да у историји Фестивала у Лесковцу једна дама, изузетна глумица, редитељ и дивно биће добије ово признање. Мирјана Карановић је икона промоције филма из региона у свету, од „Петријиног венца” Срђана Карановића, преко филмова Паскаљевића, Кустурице, Винка Брешана, Андрее Штаке, Јасмиле Жбанић, Вељка Булајића.”

Инес Тановић, чланица Уметничког савета: „Долазим из БиХ, а Мирјана Карановић је играла у култним филмовима босанскохерцеговачке кинематографије: „Отац на службеном путу”, „Грбавица”, „На путу” , то су све сјајне улоге и још више доказују да смо ми заиста регион, да имамо заједничко тржиште, да глумци могу да играју на нашем заједничком језику. Почаствована сам што вечерас стојим поред Мирјане, која је заиста легенда и честитам.”

Игор Мирковић, члан Уметничког савета: „Филмови су љубав, а Мирјана Карановић је истакнуто лице те љубави за генерације и генерације. И као што се сећате када сте први пут видели тог неког ко ће се претворити у љубав вашег живота, ја се тачно сећам интревјуа у магазину Старт, који је јављао да се у Београду појавила нова, феноменална глумица, која је те године освојила награду у Пули и све остале награде. Да ми је тада неко рекао да ћу бити у прилици управо тој глумици доделим награду, ја бих сматрао да сам имао среће . Због свих мојих колегиница и колега који су радили са Мирјаном и причали ми дивне ствари о њој, ја сам срећан што сам у прилици да честитам једној великој глумици.”

Мирјана Карановић: „Моја жеља да будем глумица била је огромна, али никада нисам ни сањала да ћу бити филмска глумица. Моја каријера је кренула од филма, многи су ме тада убеђивали да то неће дуго трајати, јер сам добила разне награде за први филм „Петријин венац” и говорили су: сад си добила улогу и никад више. Међутим, десило се нешто чудесно, имала сам срећу да је моја каријера почела 80-тих, када је све цветало и бујало, ваљда је пред катастрофу живот најјачи. Онда сам напунила 40 година и мислила сам то ће бити крај, а онда су кренуле да стижу неке лепе улоге. Имам срећу да живим у времену када старије глумице не седе код куће и чувају унуке, него играју улоге старијих жена. Веома сам срећна што добијам ову награду. И заслужила сам је! Стварно сам се трудила и напутовала сам се по овом нашем региону. Хвала вам пуно на овој награди.”

Награду Главног такмичарског програма Гран при за најбољу режију 17.LIFFE-a уручио је Ирфан Менсур, члан жирија, редитељу Владимиру Перишићу за филм „Lost Country”.

Владимир Перишић: „Прошле среде када сам био на овом Фестивалу, био сам јако дирнут, јер сам осетио да је ово Фестивал који праве људи који искрено воле филм и који филму служе и које филм због тога воли. Желео сам да се вратим на овај Фестивал. Све је више људи који воле филм, али које филм не воли, јер искрено осећа да га воле из свог интереса. Ја сам увек веровао, да је једина вокација редитеља да искрено служи својој уметности и евентуално заслужи да та љубав буде узвраћена. Жеља да се вратим на овај Фестивал, испунила ми се брже него што сам могао да очекујем. Хвала вам. Захвалан сам за ову награду, за ову љубав према нашој уметности, коју желимо да заједно негујемо.”

Друга награда за режију припала је Уни Гуњак за филм „Екскурзија”. Редитељка је поздравила публику видео поруком . Трећу награду за режију за филм „Радничка класа иде у пакао” добио је редитељ Младен  Ђорђевић, који се такође захвалио видео поруком

У програму Млади аутори у фокусу, жири је награду доделио турском редитељу Селману Наџару за остварење „Рана оклевања”. Добитник је послао видео поруку.

У оквиру програма Студентски филм, награду за најбољу режију припало је Сари Радуловић за филм „Свакако ћу да крварим”. Добитник друге награде за режију студентског филма је Јан Креватин за остварење „Јожа”. Лауреат се обратио публици видео поруком. Добитник треће награде за режију студентског филма је Кристиан Бернард Иргл за остварење „Аленка”. И они су поздравили публику и Фестивал видео порукама.

Домаћини свечане церемоније затварања били су глумци Петра Димитријевић и  Андреј Шепетковски. Мирјана Карановић је Фестивал прогласила затвореним: „Желим да нешто кажем о Горану Паскаљевћу. Са Гораном сам радила два филма. Мени су редитељи увек изазивали страхопоштовање. Увек су били обавијени мистичним ореолом, као да су носиоци тајне вештине, којој тешко да ико може да приђе. Увек су нешто шапутали са стране, са директорима фотографије, са својим асистентима. Са Гораном је то било потпуно другачије. Он је мени личио на дечака који се игра, са филмом, са нама И као да је демистификовао тај process снимања  филмова. Увек се дружио са нама у паузама, није био далек И недостижан И то је оно што увек памтим,  ту његову непосредност према љуидма и дечачки ентузијазам. И још једна ствар због које јако ценим Горана  то је да он није чекао да му фондови, држава дају шансу да сними нови филм. Он је за своје филмове тражио простор тамо где може да их снима, то је стварно ретко, јер је тешко. Он је снимао фимове у другим земљама, чак и у Индији. Сво моје дивљење за Горана  и једна празнина која је остала иза њега. Проглашавам Фестивал режије затвореним.”

Пре свечаног затварања 17. LIFFE-a, који је био у знаку великана српске и европске кинематографије Горана Паскаљевића, приказан је филм „Земља богова”, а за сам крај фестивала и филм „Живи и здрави”.

Лесковачки интернационални фестивал филмске режије – LIFFE основао је Лесковачки културни центар 2008. године у циљу промоције и афирмације филмске режије и остварења из земље и региона. LIFFE се одржава уз подршку Града Лесковца, Министарства културе Републике Србије, Филмског центра Србије и партнера.

Видимо се на 18. LIFFE-у.

Фото: Марко Јоцић