Ликовна колонија „Власина”, чија је селекторка и у 51. сазиву уметница Нина Тодоровић, почиње 30. јула, а окупиће десеторо уметника из Србије и Северне Македоније, уз кустоскињу по позиву проф. др Мају Станковић, историчарку уметности и деканку Факултета за медије и комуникације (ФМК) у Београду.
.
Учесници 51. сазива „Власине” су: Марија Анђелковић, Данијел Бабић, Горан Деспотовски, Петар Ђорђевић, Милан Нешић, Ивана Маркез Филиповић, Никола Марковић, Ивана Милев, као и уметници Славица Јанешлиева, представница Северне Македоније на 60. Венецијанском бијеналу, и Игор Сековски, такође из Македоније.
.
Колонија траје до 6. августа, а традиционално ће током њеног трајања бити отворена и изложба претходног, 50. сазива – 2. августа у 13 сати у Лесковачком културном центру, који је организатор те манифестације.
.
На јубиларној, 50. „Власини” учествовали су: Марк Броган (Велика Британија), Мила Гвардиол, Ирена Кузмановић, Сања Латиновић, Силвија Лоренц (Силвиа Лоренз) – Немачка, Миона Марта Марковић, Александар Радичевић, Александар Ракезић, Саша Стојановић и Марија Ћалић, а кустоскиња по позиву је била историчарка уметности Маида Груден, уредница ликовног програма Дома културе Студентски град у Београду.
.
Сви учесници су позвани да спроведу лична уметничка истраживања и представе своје уметничке праксе колегама, током вечерњих презентација које се редовно одвијају у оквиру рада колоније. Фокус колоније је на интердисциплинарности, истраживању, комуникацији/дијалогу и интеракцији уметника. Често се дешава да се остваре нове уметничке сарадње и започну нови уметнички пројекти, инспирисани дружењем, дијалогом, амбијентом Власинског језера, те упознавањем уметничких поетика колега, што додатно обогаћује атмосферу сваког појединачног сазива.
.
Циљ овако организоване колоније, осим рецентних уметничких дела уметника различитих генерација из земље, региона и иностранства, која остају у колекцији ЛКЦ-а, јесте и повећање видљивости и комуникативности савремене уметности, њено приближавање свим генерацијама публике, као и додатно информисање, едуковање и сензибилисање публике, те промовисање културе и уметности како на домаћем терену, тако и шире, у региону и у иностранству.
.
Ликовна колонија „Власина” је 2018. године променила дотадашњу праксу и унапредила концепт и начин рада, што је у последњих пет година дало нове, значајне резултате. Колонија је постала мултимедијална, међународна, рад сазива прати кустос по позиву селектора и пише текст за каталог, установљен је нови дизајн и уведена двојезичност каталога (српски и енглески), а уведене су и мултимедијалне презентације учесника које остају као део видео и фото документације ЛКЦ-а. То важно сведочанство времена и материјал могу да послуже новим генерацијама студената уметности за проучавање и развој личних уметничких поетика
.
Колонија пружа подршку локалним уметницима, као и уметницима млађих генерација који тек ступају на савремену уметничку сцену, па се и на тај начин подстиче и развија драгоцен дијалог и размена искустава старијих и млађих колега.
Извор: SEEcult.org
Фото: Нина Тодоровић