Likovna kolonija „Vlasina”, čija je selektorka i u 51. sazivu umetnica Nina Todorović, počinje 30. jula, a okupiće desetoro umetnika iz Srbije i Severne Makedonije, uz kustoskinju po pozivu prof. dr Maju Stanković, istoričarku umetnosti i dekanku Fakulteta za medije i komunikacije (FMK) u Beogradu.
.
Učesnici 51. saziva „Vlasine” su: Marija Anđelković, Danijel Babić, Goran Despotovski, Petar Đorđević, Milan Nešić, Ivana Markez Filipović, Nikola Marković, Ivana Milev, kao i umetnici Slavica Janešlieva, predstavnica Severne Makedonije na 60. Venecijanskom bijenalu, i Igor Sekovski, takođe iz Makedonije.
.
Kolonija traje do 6. avgusta, a tradicionalno će tokom njenog trajanja biti otvorena i izložba prethodnog, 50. saziva – 2. avgusta u 13 sati u Leskovačkom kulturnom centru, koji je organizator te manifestacije.
.
Na jubilarnoj, 50. „Vlasini” učestvovali su: Mark Brogan (Velika Britanija), Mila Gvardiol, Irena Kuzmanović, Sanja Latinović, Silvija Lorenc (Silvia Lorenz) – Nemačka, Miona Marta Marković, Aleksandar Radičević, Aleksandar Rakezić, Saša Stojanović i Marija Ćalić, a kustoskinja po pozivu je bila istoričarka umetnosti Maida Gruden, urednica likovnog programa Doma kulture Studentski grad u Beogradu.
.
Svi učesnici su pozvani da sprovedu lična umetnička istraživanja i predstave svoje umetničke prakse kolegama, tokom večernjih prezentacija koje se redovno odvijaju u okviru rada kolonije. Fokus kolonije je na interdisciplinarnosti, istraživanju, komunikaciji/dijalogu i interakciji umetnika. Često se dešava da se ostvare nove umetničke saradnje i započnu novi umetnički projekti, inspirisani druženjem, dijalogom, ambijentom Vlasinskog jezera, te upoznavanjem umetničkih poetika kolega, što dodatno obogaćuje atmosferu svakog pojedinačnog saziva.
.
Cilj ovako organizovane kolonije, osim recentnih umetničkih dela umetnika različitih generacija iz zemlje, regiona i inostranstva, koja ostaju u kolekciji LKC-a, jeste i povećanje vidljivosti i komunikativnosti savremene umetnosti, njeno približavanje svim generacijama publike, kao i dodatno informisanje, edukovanje i senzibilisanje publike, te promovisanje kulture i umetnosti kako na domaćem terenu, tako i šire, u regionu i u inostranstvu.
.
Likovna kolonija „Vlasina” je 2018. godine promenila dotadašnju praksu i unapredila koncept i način rada, što je u poslednjih pet godina dalo nove, značajne rezultate. Kolonija je postala multimedijalna, međunarodna, rad saziva prati kustos po pozivu selektora i piše tekst za katalog, ustanovljen je novi dizajn i uvedena dvojezičnost kataloga (srpski i engleski), a uvedene su i multimedijalne prezentacije učesnika koje ostaju kao deo video i foto dokumentacije LKC-a. To važno svedočanstvo vremena i materijal mogu da posluže novim generacijama studenata umetnosti za proučavanje i razvoj ličnih umetničkih poetika
.
Kolonija pruža podršku lokalnim umetnicima, kao i umetnicima mlađih generacija koji tek stupaju na savremenu umetničku scenu, pa se i na taj način podstiče i razvija dragocen dijalog i razmena iskustava starijih i mlađih kolega.



Izvor: SEEcult.org
Foto: Nina Todorović